Karakteristik yapısını ele aldığımızda parlak siyah renkte zift görünümlü katı jelimsi bir gıda maddesidir veya gıda takviyesidir. Yüzeyinde en etkin fonksiyona sahip olan zararlı bileşikleri ve toksikolojik maddeleri absorbe ederek yani emerek vücuttan dışarı atan binlerce gözenek vardır.

Özelliklerine bakılırsa 50 çeşit organik bileşik ve 85 ve üzeri çeşit minerali bünyesinde barındırır. Anti inflamatuar antiseptik antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri ile dikkat çeker sırasıyla ele aldığımızda Antienflamatuar özelliği demek vücutta oluşabilecek herhangi bir iltihaplanma durumuna karşı güçlü bir koruma sistemi oluşturur ve iltihaplanmayı önler.

Antiseptik özelliği demek vücutta dış etkenlerle meydana gelebilecek herhangi bir bakteriyel ortamı daha oluşmadan yok eder.

Antioksidan özelliği ki bu özellik en etkin özelliklerinden biridir. Vücutta bir takım kimyasal süreçler meydana gelir ve bu kimyasal süreçlerde kaçınılmaz olarak oksidasyon  gerçekleşir. Şayet fazladan oksidasyon işlemi gerçekleşirse yani fazladan besin yakılırsa hücrelerde oksitlenme meydana gelir oksitlenme de otomatik olarak serbest radikallerin oluşmasına sebebiyet verir, ki bunlar da bilindiği üzere potansiyel kanser hücreleridir. Ormumşi oksidasyon işlemini yavaşlatarak veya normal seyrine çekerek serbest radikallerin oluşmasını engeller. Serbest radikallerin Atom yapısını bozarak onları etkisiz hale getirir.

Kullanıma hazır hale getirilmesi sürecini incelediğimizde ormumşi kullanılması için hiçbir kimyasal ve farmakolojik işleme tabi tutulmaya ihtiyaç duymaz; çünkü oluşumu en son aldığı şekil kullanılmaya en doğal ve uygun olduğu şekildir. Dolayısıyla insan elinin sadece toplanırken değdiği tamamen organik olan bu gıda takviyesi hafif buhar ısısıyla akışkan hale getirilir ve cam kavanozlar içerisine koyularak  size arz edilmek üzere paketlenip satışa sunulur.