Hemoroid Nedir?

Hemoroidal dokudamar yumağı  yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde, dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir.

Hemoroidal dokuda atardamar ve toplardamar arası direkt bağlantılar mevcuttur. Bu yapı sayesinde kalınbarsağın en son kısmındaki algılayıcıların uyarısıyla hemoroidal doku içindeki kan miktarı hızlı bir şekilde ayarlanıp istemsiz olarak anüsten sıvı ve gaz çıkışını engelleyen bir yastık mekanizması şeklinde çalışır. Hemoroidal doku bu yönüyle  yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.

Hemoroidal doku kalınbarsak duvarına özel  bağlarla tutunur. Kronik kabızlık, ıkınma, gebelik ve uzun süreli ayakta durarak çalışmak gibi nedenler bu bağların  zarar görmesine, bu dokunun aşağıya doğru sarkmasına, içindeki kan dolaşımının bozulmasına ve doku içinde kan göllenmesine neden olur.

Hemoroidal dokunun sarkması, çoğu kez kalınbarsak dokusunun (mukoza) anüs dışına sarkması  ile birlikte görülür. Anatomik yapısı bozulan, aşağıya doğru sarkma ile içinde kan göllenmesi olan ve büyüyen bu doku hemoroidal hastalığa neden olur. Hemoroidal hastalıkta özellikle kabızlık döneminde sert dışkının çıkışında aşağıya sarkma, kanama ve ağrı sıklıkla görülen yakınmalardır.

Bende Hemoroid Var mı?

-Kaşıntı,
-makat çevresinde ağrı, ve yumuşaklık hissi,
-taze kırmızı rektal kanama,
-dışkının kanlı gelmesi gibi belirtiler yaşıyorsanız hemoroid ihtimalini mutlaka gözden geçirmeli ve ihmal etmemelisiniz.

Hemoroid belirtilerinden en az 2 tanesini gösteren herkes doktoruna başvurmalı. Ülkemizde hemoroidi olan ve tedavi olmayanların oranlarına bakıldığında, hiç de azımsanamayacak bir sayıyla karşılaşıyoruz. İç hemoroidin 1.evresinde teşhis edilebilecek olan bir çok hemoroid hastası, 4. Ve son evreye kadar bunu kendine saklamayı tercih ederek tedavi sürlerini uzatmakta ve ciddi oranda bir tedavi masrafı ve iş gücü kaybı yaratmaktadır

Hemoroid ihmale gelmez!

Aynı sorundan muzdarip sizin gibi milyonlarca insan olduğunu unutmayın,

Tüm hastalılar gibi Hemoroidde utanılacak değil tedavi edilmesi için çaba gösterilecek bir olgudur.

Sizlerle aynı süreçten geçen,sizlerin acılarını ve kaygılarını yaşayanlar olarak bu soruna köklü çözüm getirmek için uğraştık ,çalıştık ve sonunda gerçekten etkili %100 organik bir ürün olan ormumşiyi getirdik

Özel ambalajında, aldığınız ilacın ne olduğunu sizden başka kimse bilemeyeceği şekilde gönderilecek olan eşsiz ürünümüzle sizde bu sorununuza veda edeceksiniz.

Hemoroidden korkmayın onunla mücadele edin.

Biran önce ormumşiyi sipariş ederek rahatsızlığınızdan kurtulun.

Hemoroid Çeşitleri Ve Evreleri

İç Hemoroid

İç hemoroid dokusu anüsün iç tarafında dişli çizgi  olarak tanımlanan çizginin üst tarafında bulunur. Her insanda iç hemoroid dokusu vardır ve olağan şartlarda görevleri kalın barsağın son bölümündeki basınç değişimlerine bağlı olarak şişip sönerek doğal yastıkçık şeklinde istemsiz gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktır.

İç hemoroid rahatsızlığı hangi durumlarda ortaya çıkar?

* Uzun süre ayakta çalışan veya sürekli oturarak çalışan insanlarda
* Ikınarak tuvalet yapan ve tuvalette uzun süre oturan insanlarda
* Süreğen öksürük ve kabızlığı olan kişilerde
* gebelik sırasında
* kronik kabızlık ya da uzamış ishal durumunda

İç hemoroid dokusunu barsak duvarına bağlayan bağlar zedelenir ve hemoroid dokusu aşağı doğru sarkmaya ve sarktıkça da şişmeye başlar. Bunun nedeni hemoroid memesinin kirli kanını taşıyan damarlarda sarkma nedeni ile oluşan açılanma ve kirli kanın geri akımında zorlanmadır.

Gebelikte iç hemoroid

Gebelerde de bebeğin büyümesi ile birlikte makat bölgesinde baskı artar, damarlarda ve hemoroid dokusunda şişme görülebilir. Gebelik döneminde çok artan progesteron hormonu da damar duvarının gevşemesine ve daha fazla şişmesine neden olabilir.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid dokusu anüsün dışında cilt altında olan ve olağan şartlarda görünmez olan damarsal bir dokudur. İç hemoroidlerde olduğu gibi kabızlık, ıkınma sürekli öksürük gibi durumlarda şişebilir ve görünür hale gelir. Dış hemoroid başlangıç aşamasından itibaren kanama ve ağrı yapar. Dış hemoroid dokusu anüsün dışında olduğundan hasta çoğu kez kendi tanısını koymuş olarak gelir. Sıklıkla anal fissur(yırtık, çatlak) ile birliktedir.

Ağrı ve kanama ön planda olduğundan iç hemoroidlere göre daha erken tanı konulur. Buna rağmen sıklıkla hemoroid içi kanama (tromboz) oluşabilir. Bu genelde anüs çevresinde ele gelir büyüklükte sertlik ve morluk olarak algılanır. Tromboze hemoroidacil girişim gerektirir.

Hemoroidal hastalıklar 4 evrede incelenir;

1. evrede hemoroidal doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür, fakat sarkma yoktur.

2. evrede büyümüş olan hemoroidal doku kanama ile birlikte özellikle tuvalet sırasında şişer, aşağıya sarkar, tuvalet sonrası kendiliğinden normale döner.

3. evreye gelmiş hemoroidal hastalıkta sarkan hemoroidlerin normal pozisyona gelmesi için elle itilmesi gerekir.

4. evrede ise sarkmış olan hemoroidler elle de normal pozisyona getirilemez ve acil operasyon gerektirir.

Bunların dışında herhangi bir evrede akut tromboz denilen hemoroid dokusu içinde kan göllenmesi sonucu pıhtılaşma meydana gelebilir. Sıklıkla çok ağrılı bir durumdur ve çoğu kez acil operasyon gerekir.

Hemorodidden Korunma Yöntemleri

Daha çok lifli besin yiyerek kabızlıktan uzak durabilirsiniz.Bol miktarda su içmek de faydalı olur (ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daima daha fazla su için).

Basur için en iyi yardımcı tedavi yöntemi binlerce yıldır kullanılan oturma banyolarıdır.Uygun büyüklükte bir leğenin içerisine yanmayacağınız ve sizi rahatsız etmeyecek kadar sıcaklıkta su doldurun, günde 3-4 kez 15 dakika kadar oturun.

Dış hemoroid ve Fissür  için özel eterik yağ karışımlı Homeray yağımızdan basurlu bölge üzerine sürmeniz faydalı olur.

Tuvaletten sonra kesinlikle kuru tuvalet kağıdı ile temizlik yapmayın. Kuru tuvalet kağıtları buradaki genişlemiş damarlara hasar verir ve basuru ilerletir. Bunun yerine tuvalet kağıdını ıslatıp o şekilde temizlenin. Veya bu amaçla üretilmiş ıslak kağıt mendiller kullanın.

Çin tıbbında kullanılan ve basura neden olan vücut dengesizliğini giderici bir yöntem de şöyledir; her sabah aç karnına iki adet muz yiyin veya günde 3 kez birer tane portakal yiyin.

  • Hemoroidal hastalıkta karşılaşılan en sık tetikleyici neden kabızlık ve ıkınmadır.
  • Dışkının kıvamını yumuşatıcı diyet önlemleri hastalığın kontrol altına alınmasında önemli ve etkilidir.
  • Lif yönünden zengin içerikli besinleri tüketmeyi ihmal etmemelidir.
  • Barsaktaki posa miktarı barsağın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı engeller.
  • Rafine gıdalardan kaçınılması, kepekli ekmek ve kepekli undan üretilen gıdaların tüketilmesi, bol miktarda sebze ve meyve yenmesi, acıdan, ekşiden, alkollü ve mayalı içeceklerden uzak durulması ve günde en az 1,5-2 lt. sıvı alınması önerilmektedir.
  • Spor yapmanın barsak hareketleri üzerinde düzenleyeci etkisi vardır.
  • Uzun süre ayakta kalmaktan ve oturmaktan kaçınılmalıdır.
  • Acı yemenin sanıldığı gibi hemoroide neden olmadığını unutmayın! Bol baharatlı ve acı besinler, dışkılama süresince tamamıyla boşaltım yapılmadığı hissi vererek yoğun ıkınmaya neden olur. Aslında kabızlığı önleyen acı tüketimi,kontrolsüz şekilde ıkınmaya yol açtığı için yanlış bir kanı oluşmuştur.
  •  Basura neden olabilecek yiyecekler arasında en sık rastlanılanları: güçlü baharatlar (özellikle kırmızı biber ve hardal), kafeinli ve kafeinsiz kahve ve alkoldür. Sık sık basur gelişenlerin bu yiyeceklerden ve sigaradan uzak durmaları gerekir.

Ormumşinin hemoroid tedavisine destek amaçlı olarak  faydası nasıldır ve nasıl etki eder ?

hemoroidal dokudaki  hemoroidal dokudaki kas Bağları’nı kuvvetlendirerek basur oluşumunu engeller bunu da anüs etrafında zarar görmüş olan kas dokularını içeriğindeki organik bileşikler ile kuvvetlendirerek  hemoroid dokudaki kirli kanı ve toksik maddeleri yüzeyindeki binlerce gözeneklerle emerek gerçekleştirir

Kullanım Şekli

Cilt hastalıklarında her zaman Ormumşi’yi ağız yolundan alarak tedavisine destek amaçlı kullanılmasını isteriz fakat iki türlü şekilde  de kullanabiliriz :

-ilk kullanımı ele alırsak: ihtiyacımız gördükten sonra sabah ve akşamleyin anüsün etrafındaki temiz cildin üzerine  gazlı bez ya da Pamuk yardımıyla tentürdiyot sürer gibi 100 ml’lik suyun içerisinde 3 4 gram olarak  sulandırılmış Ormumşiyi kullanırız.

Diğer kullanımı ele alırsak: sabahleyin aç karnına yemekten bir saat önce bir gram ve akşamleyin yatmadan önce bir gram alınmak suretiyle günde toplamda 2 gram kullanırız.

MAĞAZA BÖLÜMÜMÜZÜ ZİYARET EDEBİLİR SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir